Mesto i uloga nacionalne policije u okviru INTERPOL-a
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru Pravni fakultet -  Kriminalistika

MESTO I ULOGA NACIONALNE POLICIJE U OKVIRU INTERPOL-a
Naša zemlja, kao i mnoge druge, nije pošteđena krivičnih dela koja sadrže elemente inostranosti. Savremena sredstva veza i transporta omogućavaju kriminalcima da brzo prelaze iz jednog mesta u drugo i da na taj način izbegnu hvatanje odnosno otkrivanje.
Organi policije najintenzivniju međunarodnu saradnju ostvaruju putem INTERPOL-a ili, poznatiju u narodu kao Međunarodna Organizacija Kriminalističke Policije. Od osnivanja do danas, Međunarodna organizacija ( INTERPOL ) se neprekidno razvija, ne samo obimom posla, metodama i sredstvima, nego i po broju zemalja čije su policije postale njene članice. Početak organizovane saradnje pojedinih policija na međunarodnom planu datira još od 1914. godine, kada je održan Međunarodni kongres sudske polcije u Monaku, na kom je učešće uzela i Kraljevina Srbija. Drugi Međunarodni kongres sudske policije održan je u Beču, 1923. godine. Policijska asocijacija dobija naziv - Međunarodna komisija kriminalističke policije sa sedištem u Beču.
Posle Drugog svetskog rata, na Kongresu u Parizu, 1946. godine, obnavlja se Međunarodna komisija kriminalističke policije, a organizacija dobija Statut i naziv – INTERPOL, s tim što se sedište iz Beča premešta u Pariz. Međunarodna komisija kriminalističke policije menja 1956. godine naziv u Međunarodna organizacija kriminalističke policije. Naziv ove organizacije, INTERPOL, zadržao se do danas. Organizacija INTERPOL je 1950. godine imala 50 zemalja članica, 1967. – 100, 1993. – 176 zemalja članica, a 2004. godine INTERPOL okuplja 182 zemlje.
INTERPOL uživa status međudržavne organizacije. Naša zemlja uživa ugled jedne od zemalja osnivača INTERPOL-a i, izuzimajući kraće prekide, veoma je aktivan član ove organizacije.
Rukovodeća i radna tela organizacije INTERPOL su: Generalna skupština, Izvršni komitet, Generalni sekretar i Generalni sekretarijat.
Generalni sekretarijat je globalni koordinator kriminalističke saradnje u suprotstavljanju kriminalitetu, putem kog se omogućava razmena policijskih podataka, odnosno njihova obrada, analiza i čuvanje.
INTERPOL kao koordinacioni centar za borbu protiv međunarodnog kriminaliteta interveniše na zahtev policijskih službi i sudskih organa država članica u prevenciji i represiji: ubistva, otmica, trgovina ljudima, kriminalnim aktima počinjenim protiv bezbednosti u vazduhu, prekršajima u vezi sa oružjem i eksplozivima, terorizma i slično, zatim ilegalnom trgovinom umetničkim predmetima, ilegalne trgovine drogama, pranje novca i drugo.
Rukovodeći i činovnički personal Generalnog sekretarijata INTERPOL-a sastavlje je od policijskih funkcionera i administrativnih i tehničkih službenika 40-tak nacija. U okviru INTERPOL-a za komunikaciju se koriste: engleski, francuski, španski i arapski jezici kao službeni u pismenoj i usmenoj komunikaciji.
GENERALNA SKUPŠTINA
Generalna skupština okuplja svake godine delegate država članica radi donošenja najvažnijih odluka koje se odnose na rad organizacije.
IZVRŠNI KOMITET

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!